Gyógynövények
syza 2005.03.27. 12:13
GYÓGYÍTÓ NÖVÉNYEK
A gyógyfüvekkel sok betegség jól gyógyítható, a legtöbb betegség kezelésében pedig szerepük lehetne kiegészítõ szerekként.
Közismert tény, hogy az emberek a legtöbbet -a fájdalomcsillapító tablettákon kívül- nyugtató és altató gyógyszerekbõl fogyasztják. A kedvezõ nyugtató - altató hatáson kívül ezeknek kellemetlen és káros mellékhatásaik is lehetnek (fáradtságérzés, szédülés, fejfájás, émelygés, májkárosodás stb.).
Az altató teák nem zavarják meg a természetes élettani alvás folyamatát. Megszüntetik viszont az elalvás elõtti feszültséget, fokozzák az elalváskészséget, de nem okoznak aluszékonyságot.
A citromfû nemcsak jótékony hatású, hanem kellemes illatú és jóízû növény is. Illata miatt nevezik citromfûnek. A gyógyászatban a leveleit használják fel.
Három kiemelkedõ hatásterülete: ideges szív -és gyomorpanaszok, elalvászavar. Aki nehezen tud elaludni, annak azt ajánlom, hogy vacsora után, lefekvés elõtt igyon meg egy csésze jó meleg, mézzel édesített teát.
Három teáskanál szárított citromfüvet forrázzunk le 2dl vízzel, majd lefedve hagyjuk állni 5 percig.
Még erõsebb hatású nyugtató a rég kipróbált macskagyökér. Ha az ember túl sokat dolgozott, vagy stresszállapotban érzi magát, a macskagyökér úgy nyújt testi és szellemi enyhülést, hogy közben nem okoz fáradtságot és kábultságot. Nem kelt mesterséges eufóriás érzést,drogfüggõséget sem okoz, ellentétben a szintetikus pszichikai gyógyszerekkel. Könnyen ingerelhetõ és túl izgulékony emberek a nap folyamán többször is szedhetnek nyugtatóként macskagyökeret, nem lépnek fel káros mellékhatások. Ideges alvászavarban, tartós álmatlanságban különösen komlóval együtt hatásos. Már néhány napi használata után könnyebb az elalvás, majd egyre növekszik az alvás idõtartama és mélysége.
Mivel szaga és íze egyaránt kellemetlen, ezért közvetlen teakénti fogyasztása helyett a belõle készült gyógyszertárakban kapható tinktúrát, Valeriana composita vagy Hovaletten drazsékat ajánlom.
Az orbáncfû az idegrendszer gyógyítására használt egyik legfontosabb növény. A legújabb kutatások eredményei alapján joggal nevezhetõ a depresszió elleni növényi gyógyszernek. E hatásáért a száron és levélen levõ fekete mirigypontokon felhalmozóddó festékanyag, a hipericin felelõs. Egy alapos - legkevesebb két-három hónapos - kúra javítja a depressziós beteg állapotát, de az elsõ eredmény is csak mintegy két-három hét múlva észlelhetõ hangulatjavulásban.
A súlyosabb endogén depresszió nem gyógyítható orbáncfûkúrával, de befolyásolható a kevésbé súlyos, úgynevezett tüneti, reaktív és neurotikus depresszió, amikor nem öröklött hajlam folytán, hanem külsõ élethelyzetre adott reakcióként támad a nyomott hangulat.
Habár számos depresszió és szorongás elleni szer van forgalomban, indokolt a gyógynövénykúra, mert ennek nincs káros mellékhatása, és alkalmazásának eredménye bár kétségtelenül kisebb, de tartósabb, mint a gyári készítményeké. Az orbáncfû önállóan vagy teakeverékben adható.
Egy vagy két kávéskanálnyi orbáncfüvet rövid ideig fõzzünk két deci vízben, majd kis ideig hagyjuk állni. Reggel és este fogyasztandó egy-egy csészényi tea.
Különösen hatásos teakeverékekben alkalmazva: 50g orbáncfû, 30g citromfû, 20g komló. A keverékbõl egy tetézett evõkanálnyit negyed liter vízzel leforrázunk, 10 percig hagyjuk állni, azután szûrjük.
Naponta háromszor egy csészényit fogyasszunk enyhe depresszió, szorongásos állapot, tarrtós nyugtalanság gyógyítására. A kúra hosszabb ideig folytatandó, eredmény négy-hat hét után várható. A komló csillapít, nyugtat, a citromfû kiegyenlítõ, stresszvédõ és nyugtató, az orbáncfû feltisztítja a hangulatot.
Ma már a gyógyszertárakban, gyógynövény boltokban is kaphatók orbáncfû kivonatából készült gyógyszerek, illetve gyógyhatású szerek. Ilyenek például a Modigen kapszula és a Remotív tabletta.
Azonban bármilyen gyógytea vagy készítmény hatását kívánjuk is kipróbálni, alkalmazásáról minden esetben kérjük ki kezelõorvosunk véleményét!
Felhasznált irodalom :
Dr. Oláh Andor : A természet patikája
Barbara és Peter Theiss : Erdõk, mezõk patikája
|